Táto stránka slúži od 1.10.2013 iba na archívne účely.

Obvodný lesný úrad Erb - Obvodný lesný úrad Spišská Nová Ves

Oznamy

23/03/10 Pozemkové spoločenstvá
Často kladené otázky a právny názor OLÚ Spišská Nová Ves:

1. Aký je rozdiel medzi pozemkovým spoločenstvom s právnou a bez právnej subjektivity ?

Pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou je podnikateľským subjektom, ktorý koná vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť. Jeho štatutárnym orgánom je výbor zvolený členmi spoločenstva. Toto spoločenstvo vzniká zápisom do registra pozemkových spoločenstiev. Má štatistickým úradom pridelené IČO a je daňovým subjektom.

Pozemkové spoločenstvo bez právnej subjektivity je len istým združením vlastníkov spoločných pozemkov ( spoločnej nehnuteľnosti ). Nakoľko nie je právnickou osobou nemá štatutárny orgán. Toto spoločenstvo nemôže konať vo vlastnom mene. Ide tu vždy o konanie spoločníkov. Spoločníci môžu splnomocniť jednu alebo i viac osôb, aby ich vo veciach spoločného hospodárenia zastupovali navonok. Pozemkové spoločenstvo bez právnej subjektivity nemá IČO a nie je daňovým subjektom.

2. Ako sa preukazuje pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou ?

Pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou sa preukazuje obdobne ako iné právnické osoby vzniknuté zápisom do registra. Teda v danom prípade výpisom z registra pozemkových spoločenstiev. Výpis z registra vydáva obvodný lesný úrad na základe žiadosti. K žiadosti je potrebné doložiť kolkové známky v hodnote 3 eur.

3. Kto môže požiadať o výpis z registra pozemkových spoločenstiev ?

Každý. ( Nie je potrebné preukazovať právny záujem. )

4. Ako sa preukazuje pozemkové spoločenstvo bez právnej subjektivity ?

Osoba, ktorá koná navonok za spoločníkov tohto spoločenstva preukazuje, že je oprávnená ich zastupovať splnomocnením podľa Občianskeho zákonníka.

5. Môže pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou predávať pozemky zo spoločnej nehnuteľnosti ?

Nemôže. Zmena vlastníctva je závažným zásahom do vlastníckych práv. K tomu je potrebný súhlas resp. splnomocnenie všetkých spoluvlastníkov.

6. Môže pozemkové spoločenstvo bez právnej subjektivity vlastniť majetok ?

Nemôže, nakoľko nie je spôsobilé mať práva a ani povinnosti.

7. Čo v prípade, ak sa valného zhromaždenia nezúčastní dostatočný počet členov spoločenstva ?

Valné zhromaždenie pozemkového spoločenstva je schopné rozhodovania len v prípade, ak sa ho zúčastnia členovia spoločenstva disponujúci dostatočným počtom hlasov. Valné zhromaždenie je možné zvolať opakovane. Rozhodovanie vo valnom zhromaždení je jedným zo zákonných predpokladov fungovania pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou. Za tohto predpokladu ( obsiahnutého aj v zmluve o založení ) sa pozemkové spoločenstvo založilo. Tu je na mieste otázka ďalšej existencie pozemkového spoločenstva. Spoločenstvo neschopné existencie by sa malo zrušiť.

8. Je možné vystúpiť z pozemkového spoločenstva ?

Nie. ( Komplikovanejšia situácia je pri pozemkových spoločenstvách, ktorých majetkovú podstatu netvorí spoločná nehnuteľnosť. )

9. Môžu si spoluvlastníci rozdeliť spoločnú nehnuteľnosť ?


Nie. Pozemky tvoriace spoločnú nehnuteľnosť sa môžu rozdeliť len v konaní o pozemkových úpravách za podmienky, že s tým súhlasia vlastníci nadpolovičnej výmery spoločnej nehnuteľnosti.

10. Je pozemkové spoločenstvo jedinou možnou formou obhospodarovania spoločnej nehnuteľnosti ?

Je to len jedna z možností. Vhodnosť, či výhodnosť iných možností je na posúdení vlastníkmi spoločnej nehnuteľnosti.

02/03/10 Zabezpečenie poradenskej činnosti a konzultácie

Vzhľadom k tomu, že úrad zabezpečuje veľký rozsah činnosti v teréne pri výkone štátnej správy lesného hospodárstva a poľovníctva, odporučame subjektom v prípade záujmu o konzultácie a poradenstvo dohodnúť si termín a čas stretnutia s príslušným zamestnancom telefonicky, resp. e-mailom.

Pozrí položku " Kontakt/Adresár"